Mars toz fırtınasının gezegeni dönüştürmesini izleyin

Mars’ın yüzü, 20 Haziran’dan bu yana şiddetli seyreden bir gezegen yıpratıcı toz fırtınası sayesinde tamamen değişti. Mars toz fırtınasının tüm gezegeni dönüştürmesini izleyin.

Gezegenin etrafını saran toz fırtınası arttıkça , NASA , gezegenin tamamen farklı bir şekilde göründüğü, şimdi de ince kahverengi bir pusla kaplı olduğunu gösteren, gezegenin “öncesi ve sonrası” video görüntülerini yayınladı.

Çarpıcı Mars parlıyor (Ben parlıyor, inanılmaz görünüyor!) Mars Gezegeni Gezegeni (MRO), her gün tüm gezegeni eşleştirir Mars Renk Imager (MARCI), nezaket geliyor.

Gezegen, tozla boğucu bir şekilde kalın görünmesine rağmen, toz çöktüğünde, bir insan saçı kadar kalın olan “ince bir film oluşturur”. Ancak, görüntülerin gösterdiği gibi, gezegenin nefes kesici fırtınası, Mars yüzeyinde görünürlüğü azaltarak ve ışığı bloke ederek yanar. Bu bizim 12 arkadaşımdan beri duymadığımız güneş enerjisi ile çalışan Mars gezici Opportunity adlı küçük arkadaşımız için sorun.

Fırsattan bahseden fırtına, NASA’nın bilim adamlarına  Mars hava durumu modellerini gözlemleme ve anlama şansı veriyor ve bu olağan dışı fırtınaların gezegeni yutmaya nasıl geldiğini araştırıyor. Küresel toz fırtınaları sadece “altı ilâ sekiz yıl” arasında gerçekleşmekte ve NASA’nın onları incelemek için sınırlı bir süre bırakmaktadır. Neyse ki bizim için, NASA’nın yörünge takımı ve Meraklısı gezici, tozlar çöle gelene kadar hem yerde hem de havada bulunan şeylere göz kulak olacak.

 

Kaynak: https://is.gd/xYZG0V

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir