Çin’in Akıllı Telefon Pazarı 2013’ten Beri En Büyük Düşüşünü Yaşadı

Piyasa analizcisi Canalys’in bir raporuna göre, Çin’deki akıllı telefon gönderileri, bu ilk çeyrekte en büyük düşüşünü 91 milyon üniteye düştüğü için gördü. 

2013’ten beri her yıl, Çin akıllı telefon gönderileri çeyreklik 100 milyona ulaştı. Bu rakam, 2013’ün 4. çeyreğinden bu yana ilk çeyreğe denk geliyor.

Canalys uzmanları, Çin pazarının, her akıllı telefon şirketinin sonsuz pazarlama kampanyaları tarafından eskimiş olduğunu düşünüyor. Araştırma analisti Mo Jia, “Rekabet seviyesi, diğer satıcıların ürün portföylerini ve pazara giriş stratejilerini taklit etmeye zorladı” dedi. Temel olarak, akıllı telefon şirketleri, iteratif cihazlar ve birden fazla reklam kampanyasıyla pazarı doyurmak yerine çeşitli modeller ve özellikler geliştirmeye odaklanmalıdır.

Samsung, Meizu, Oppo ve Vivo gibi önde gelen akıllı telefon satıcıları, keskin düşüşten çok etkilendi. Meizu ve Samsung’un sevkıyat numaraları, yıl boyunca sayılarının yarısından azına inmiştir. Apple çok daha iyi bir şey yapmadı, gönderiler için beşinci sırada geliyordu. Tam sayılar için Canalys’a ulaştık. Vivo’nun gönderileri 15 milyona düşerken, Oppo’nun gönderileri 18 milyona düştü ve her bir şirket için yılda yaklaşık yüzde 10’luk bir düşüş gerçekleşti.

Kaynak: https://is.gd/OlyAIW

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir